Şokopop Portreler - Zeki Müren
 Belgesel 1 Sezon

Zamanının en büyük sahne yıldızı Zeki Müren, 1950'li yıllarında başladığı kariyerine 1990'lara kadar neredeyse kesintisiz olarak devam ettirdi. Zorlu kariyer yolculuğunun ve medyaya yansımayan yönlerinin anlatıldığı Şokopop belgesel serisi sizlerle!

Şokopop Portreler - Zeki Müren 1. bölüm Oynat
1. Sezon 1. Bölüm

Şokopop Portreler - Zeki Müren 1. bölüm

Zeki Müren ailesinden hiçbir zaman göremediği sevgi ve takdirin peşinde doğup büyüdüğü Bursa’dan ayrılarak İstanbul’a gidiyor. Kendisine kol kanat geren Demokrat Partili iş adamının desteğiyle müzik çevresinde kendisine yer bulan Müren, radyo sınavındaki tartışmalı birinciliği sonrasında dönemin en büyük yıldızı Cahide Sonku ile kameralar karşısına geçerek büyük bir hayran kitlesi kazanıyor, ard arda oynadığı filmler ve çıkardığı plaklar ile şöhret basamaklarını hızla tırmanıyor. Müren’in akademi yılları, Müzeyyen Senar ve Cahide Sonku gibi yıldız isimlerle yaşadığı madilikler ve sahne devrimleri ile 1950’li yılların sonuna uzanan serüveni ilk bölümde sizinle.

Şokopop Portreler - Zeki Müren 2. bölüm Oynat
1. Sezon 2. Bölüm

Şokopop Portreler - Zeki Müren 2. bölüm

Şöhret basamaklarını hızla tırmanan ve gazino dünyasında tekel haline gelen Zeki Müren karşısına çıkarılan rakipleri acımasızca piyasadan siliyor. 27 Mayıs darbesiyle yeni bir konum alması gereken Zeki Müren kartlarını iyi oynayarak kendisine Sanat Güneşi isminin verildiği bir on yıla pırlanta harflerle imza atıyor. Yenilenen Maksim Gazinosu’nun sahibi Fahrettin Aslan ile gazinoculuğun altın çağını başlatıyor ve Ajda Pekkan’ı himayesine alarak genç yıldızın müzik kariyerini şahlandırıyor. Zeki Müren’in Güneş Kral olarak anılan Amerika’nın ünlü şovmeni Liberace ile arasındaki benzerlik, büyük aşkı Pilot sevgili ile olan birlikteliği, alt kadrosuna yaşattığı zorluklar ve Paşa lakabını kazandığı Aspendos Konseri bu bölümde.

Şokopop Portreler - Zeki Müren 3. bölüm Oynat
1. Sezon 3. Bölüm

Şokopop Portreler - Zeki Müren 3. bölüm

Işıltılı kostümlerini bir sonraki seviyeye taşıyan Zeki Müren, Taşlık Gazinosu sahnesinde giydiği Uğur Duvağı isimli mini kostümüyle büyük sansasyon yaratıyor. Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan ile arasına kara kedi giren Sanat Güneşi gazino savaşlarının fitilini ateşliyor. Fahrettin Aslan ile Zeki Müren’in ortaklığının bitmesine neden olan genç assolist adayı Bülent Ersoy ile Müren’in arasındaki rekabet sık sık medyaya yansıyor. Televizyonun emekleme günleri, arabesk müzik rüzgarının etkileri, Paşa’nın gönül maceraları, Ayda Yürüyen Prens ve Sanatçılar Partisi bu bölümde.Şokopop Portreler - Zeki Müren 4. bölüm Oynat
1. Sezon 4. Bölüm

Şokopop Portreler - Zeki Müren 4. bölüm

Çıktığı zirvede artık o kadar da yalnız olmayan Zeki Müren kendisine yeni stratejiler geliştirmek zorunda kalıyor. Televizyonun yükselişiyle gazinoların eski popülerliğini yitirdiği günlerde TRT ekranlarından seyircisine ulaşıyor. Uzun yıllar Müren’in hamiliğini üstlenen Hayri Terzioğlu’nun esrarengiz ölümü, gut hastalığının getirdiği fazla kilolar, denetim kurulunun sansürü, estetik ameliyatı, Müren’in genç assolist Bülent Ersoy hakkındaki zehir zemberek açıklamaları, tartışmalı kalp krizi ve Baharı Bekleyen Kumrular vakası bu bölümde.

Şokopop Portreler - Zeki Müren 5. bölüm Oynat
1. Sezon 5. Bölüm

Şokopop Portreler - Zeki Müren 5. bölüm

Geçirdiği kalp krizi ardından sahneleri bırakıp Bodrum’a yerleşme planları yapan Zeki Müren, uzun yıllar yardımcılığını üstlenen Berrin Hanım ile yollarını olaylı bir şekilde ayırıyor. Arabesk rüzgarının daha sert estiği 80’li yıllarda Selami Şahin ortaklığında çıkardığı plaklar Müren’in ismini tekrar müzik listelerinin zirvesine taşıyor. Ajda Pekkan ile birlikte rol aldığı reklam filmleri, televizyon ve Bodrum Kalesi konserleriyle hayranlarına ulaşan Zeki Müren artan sağlık problemleri nedeniyle son yıllarını mutlak bir inziva içerisinde geçiriyor. Paşa’nın durdurak bilmez gece hayatı, devlet sanatçısı ünvanı, Batmayan Güneş belgeseli ve Sanat Güneşi’nin milyonların önünde gerçekleşen son vedası bu bölümde.

Videoyu eklemek istediğiniz listeyi/listeleri seçin.

Kaydet
Yeni liste oluştur