Dertleşme

Program 22 Bölüm

Bir işin gerçekte nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız o işi yapana soracaksınız. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden meslek erbaplarından mesleklerini ve işlerini yaparken karşılaştıkları zorlukları, çektikleri sıkıntıları dinliyoruz.

Bölümler
Dertleşme - Kuklaların uyanışı
Sezon 1 Bölüm 31

Dertleşme - Kuklaların uyanışı

Bu bölümde çağdaş kukla tiyatrosu alanında çalışmalar yapan Duygu Bayar Ekren ile Ankara'da buluşuyoruz. Türkiye’nin yetişkinlere ait çok güçlü bir kukla tiyatrosu geleneği olmasına rağmen, bu alanın zamanla çocuk eğlencelerinin bir parçası haline dönüştüğünü söyleyen Ekren'in bize anlatacakları var.

Dertleşme - Enginar kardeşler
Sezon 1 Bölüm 29

Dertleşme - Enginar kardeşler

Bu bölümde Urla’dayız. İnternet üzerinden enginar satışı yapan Gülşen ve Buse Epli kardeşler ile konuşuyoruz. Epli kardeşler bu işe pandemi döneminde babalarına ait kahvehanenin kapanmasıyla karar verdiklerini söylüyorlar. Ekonomik olarak zorlandıkları bir dönemde, kendilerine ait tarlada yetiştirdikleri ata tohumu sakız enginarlarını sosyal medyada tanıtarak satış yapmaya başlamışlar.Elbette her şey beklendiği kadar kolay olmamış.

Dertleşme - Kuklaya değil kuklacıya bak
Sezon 1 Bölüm 28

Dertleşme - Kuklaya değil kuklacıya bak

Kukla yapımcısı Çağdaş Çakmak ile dertleşiyoruz. Heykel mezunu olan Çakmak, mezun olduktan sonra belli bir dönem işsiz kalmış. O dönemde ağabeyinin hediye ettiği kukla ile yeni mesleğine ilk adımını atmış. On yıldan fazla bir süredir kukla yapıyor. Onu en çok rahatsız eden konu ise 'el emeği' dikkate alınmadan kuklalarının 'pahalı' olmakla eleştirilmesi.

Dertleşme - Kekik Hanım Teyze
Sezon 1 Bölüm 27

Dertleşme - Kekik Hanım Teyze

Urla Balıklıova’da geçimini doğadan topladığı kekiklerden sağlayan Servet Denizeri ile konuşuyoruz. Bölgede Hanım Teyze adıyla tanınan Denizeri 30 yıldan fazladır bu işi yapıyor. Son günlerde işini zorlaştıran şey ise eşeğinin çalınması...

Dertleşme - Kemençenin Püf Noktası
Sezon 1 Bölüm 26

Dertleşme - Kemençenin Püf Noktası

Bu kez kemençe ustası Metin Yüksel'in misafiriyiz. Kemençenin diğer müzik aletleri gibi bir standardı olmadığını söyleyen Yüksel bize ustalığın püf noktalarını anlatıyor.

Dertleşme - Sahneden hamallığa
Sezon 1 Bölüm 25

Dertleşme - Sahneden hamallığa

Tiyatro oyuncusu Muhammed Akbıyık ile sohbete oturuyoruz. Oyunculuğun yanı sıra animasyon, kukla ve Karagöz gösterileri de yapan Akbıyık, pandemi ile birlikte seyircisini kaybetmiş bir sektörün emekçisi olarak iyi durumda değil. Geçimini sağlamak için hamallık yapmak zorunda kaldığını söylüyor.

Dertleşme - Son Çaylar
Sezon 1 Bölüm 24

Dertleşme - Son Çaylar

Koyunpazarı’nda çay ocağı işletmeciliği yapan Serdar Topuz'un misafiriyiz. Bölge esnafına bir liradan çay sattığını söyleyen Topuz, günde en fazla 250 tane çay satabiliyor. Pandemiden etkilenmesi bir yana şimdi bir de Ramaza boyunca kapalı kayacak. Çözümü ise seyyar pide satışında aramakta.

Dertleşme - Teşvik verme, rahatlat
Sezon 1 Bölüm 23

Dertleşme - Teşvik verme, rahatlat

Ankara’nın tarihi alışveriş bölgesi Çıkrıkçılar Yokuşu’nda 40 yıldır milli kıyafet ve kostüm ticareti yapan Altuğ Gürlek'leyiz. Konumuz ulusal bayram ve benzeri kutlamaların tamamen durduğu bu dönemde sektörün durumu.

Dertleşme - Veresiye Defteri
Sezon 1 Bölüm 22

Dertleşme - Veresiye Defteri

Ankara'nın son gecekondu bölgelerinden biri olan Kayabaşı’nda bakkal işleten Serdal Çamdal ile sohbetteyiz. Konumuz mahalle bakkallarının hemen hepsinde bulunan veresiye defteri. Çamdal, belediyelerin yardıma muhtaç kişilere dağıttığı çek ya da kartlarla alışverişe bakkalların da dahil edilmesini, sadece büyük marketlerle sınırlı kalınmamasını istiyor. Çünkü bu durum onların işlerinde büyük bir azalmaya yol açıyor.

Dertleşme - Bu müzik neden durdu?
Sezon 1 Bölüm 21

Dertleşme - Bu müzik neden durdu?

Necati Tüfekçi ile pandemi döneminde müzisyenlerin yaşadığı problemleri konuştuk. Tüfekçi'nin en büyük derdi özellikle anlam veremediği canlı müzik yasağı.

Dertleşme - Ne kadar yem, o kadar süt
Sezon 1 Bölüm 20

Dertleşme - Ne kadar yem, o kadar süt

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Yolindi köyündeki bir kooperatifte süt toplama işçisi olarak çalışan Gökhan Taşkan anlatıyor. Merası olmayan köydeki yem maliyetleri yüzünden süt de az çıkıyor. Bu maliyetlere döviz kurlarındaki dalgalanmalar da eklenince o da herkes gibi kooperatife borçlanmak zorunda kalıyor.

Dertleşme - Sigortasızlık
Sezon 1 Bölüm 19

Dertleşme - Sigortasızlık

Bir balıkçı gemisinde su ürünleri işçsi olarak çalışan Murat Taşkan’la konuşuyoruz. Mesleğe 16 yaşında başlayan Taşkan, “Su Ürünleri Gıda İşleme İşçisi” belgesini 1995 yılında almasına rağmen ancak geçen eylül ayında sigortalı olabilmiş. Meslek hayatındaki 26 yılının sigortasız olduğunu söyleyen Taşkan’ın en büyük üzüntüsü ise emeklilik hakkı için bu yıllarının sayılmayacak olması.

Dertleşme - Son yorgancılar
Sezon 1 Bölüm 18

Dertleşme - Son yorgancılar

Orhan ve Ercan Yılmaz kardeşler baba mesleği olan el yapımı yorgan yapıyorlar. Küçücük atölyelerinde yürrttükleri işi yapacak kendilerinden başka usta kalmamış.

Dertleşme - Bu hayatı yaşıyorsun Reis!
Sezon 1 Bölüm 17

Dertleşme - Bu hayatı yaşıyorsun Reis!

Saros Körfezi'nde ahtapotçuluk yapan bir balıkçı. Körfeze tatile gelenler onun hayatına baktıklarından "Bu hayatı yaşıyorsun" demeden edemiyorlar. Ama onun gözünden baktığımızda işlerin o kadar da kolay olmadığı belli.

Dertleşme - İmkansızlık yaratıcılığı tetikler
Sezon 1 Bölüm 16

Dertleşme - İmkansızlık yaratıcılığı tetikler

Üniversiteden yeni mezun olmuş bir grafik tasarımcı, Buse Kılıçoğlu. Bitirme tezi olarak hazıladığı üç boyutlu/pop-up masal kitabını yayınlatmak en büyük hayaliydi. Ama yayınevlerinden aldığı olumsuz dönüşler ona sürpriz bir yol açtı.

Dertleşme - Son tabutçu
Sezon 1 Bölüm 15

Dertleşme - Son tabutçu

“Bizim meslekte güler yüz yok” diyen Arif Altınkaynak, babasından kalma tabut imarethanesinde cenaze hizmeti veriyor. Bize nasıl Ankara Kalesi’nin son tabutçusu olduğunu anlatıyor.

Dertleşme - Son bozacı
Sezon 1 Bölüm 14

Dertleşme - Son bozacı

Ankara’nın son bozacısı Mehmet Tuçcu’nun bir gününe tanık oluyoruz. Yeni nesillik "abi bu ne?" diyecek kadar yabancı olduğu bu geleneksel kış içeceğini seyyar olarak satmaya devam eden Tuçcu, bizi Ankara’nın tarihi semtlerinden Hamamönü’nde bir akşam gezisine çıkarıyor.

Dertleşme - Uyum sorunu
Sezon 1 Bölüm 13

Dertleşme - Uyum sorunu

Türkiye'nin 80 öncesi yaşadığı siyasi kutuplaşmada öğrenci hareketlerinde rol almış Nevzat Özbay'ın hayat hikayesi. Özbay, bu dönemde işkenceye uğrar ve yargılamalar bittikten sonra da serbest bırakılır. Onun için en şaşırtıcı olay ise kaldığı cezaevinin bir müzeye dönüştürülmesi ve onun da saatçı olarak davet edilmesi olur. Özbay daveti kabul etse de buraya diğer sanatçılar gibi hemen uyum sağlayamaz.

Dertleşme - Taklitler aslını yaşatır
Sezon 1 Bölüm 12

Dertleşme - Taklitler aslını yaşatır

Çocukluğundan beri replika heykel yapan Şerif Akşit'le dertleşiyoruz. Ona kopyacı, taklitçi, kalıpçı denmesinden hoşlanmıyor. Belki de gerçekten taklitler aslını yaşatıyor.

Dertleşme - Ankara ayazında balıkçılık
Sezon 1 Bölüm 11

Dertleşme - Ankara ayazında balıkçılık

Ankara'nın ayazında, üzeri buzlara kaplı balıklarla çalışmak. Hem de gecenin bir yarısı. Haymanalı Mehmet Süslü, Ankara Balık Hali'nde çalışıyor. Bu zorlu meslek çalışma koşullarından dolayı en fazla 45 yaşına kadar yapılabiliyor.

Dertleşme - Bir başka emeklilik
Sezon 1 Bölüm 10

Dertleşme - Bir başka emeklilik

Emeklilik hayalleri deyince aklınıza gelen ne varsa unutun. 64 yaşındaki Binali Engin, emekli olduktan sonra küçücük bir ev sahibi olabilmek için çalışmaya başlamış. Sağlıklı ve orijinal meyve suyu satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Tek hayali borcunu kapatmak ve ekmek teknesi olan motosikletini yenilemek.

Dertleşme - Siftahsız geçen günler
Sezon 1 Bölüm 9

Dertleşme - Siftahsız geçen günler

Kasketçilik mesleğine 11 yaşında başlayan Ali Bozdağ, 65 yıldır kasket dikiyor. Bulunduğu bölgede mesleğinin son temsilcisi ve ondan sonra bu mesleği devam ettirecek bir usta bulunmuyor.