Hiç Bilmiyordum
 Belgesel 3 Sezon

Daha önce hiç duymadığınız ve duyunca inanmakta güçlük çekeceğiniz tuhaf haberler, arşivdeki gazete kupürleriyle bu belgeselde. Şaşırmaya hazır olun.

Hiç Bilmiyordum - Üç farklı yüzyıl görmüş Zaro Ağa Oynat
1. Sezon 1. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Üç farklı yüzyıl görmüş Zaro Ağa

Dünyanın en uzun yaşayan insanı Zaro Ağa'nın 'hiç bilmiyordum' diyeceğiniz ilginç hikayesi. Durduk yere mutlu olmak istiyorsanız onun yaşından kendi yaşınızı çıkarın.

Hiç Bilmiyordum - İçki zamları ve hazin sonuçları Oynat
1. Sezon 2. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - İçki zamları ve hazin sonuçları

1920-26 yılları arasında Türkiye'de içki üretimi ve satışı yasaktı. Rakı yoksa ispirto vardı. Tam da bu yüzden ispirtoya tat bozucu eklenmesi, ilk olarak bu dönemde denendi. Rakının fiyatının yükselmesi, insanların kendi içkisini evde yapmaya başlaması... Arşivden çıkan haberler ama tarih devamlı tekerrür eder.

Hiç Bilmiyordum - Müthiş Türk Raymond Paul Westerling Oynat
1. Sezon 3. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Müthiş Türk Raymond Paul Westerling

Endonezya'nın bağımsızlık savaşında Hollandalı bir komando neden Müthiş Türk ünvanını aldı? Kısa sürede 'milli kahraman' olarak anılan bu insan nasıl oldu da daha kısa bir zamanda 'kaynanası da sevmezdi zaten' denilerek aforoz edildi?

Hiç Bilmiyordum -  Yeni nesil salgın hulahop Oynat
1. Sezon 4. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Yeni nesil salgın hulahop

Dünyada 100 milyon satarak 'Rock'n Roll'un yerini aldı' denilen hulahop sizce Türkiye'ye nasıl geldi? Bildiniz, tabii ki dansözle.

Hiç Bilmiyordum -  Sinema emekçileri karaborsacılar Oynat
1. Sezon 5. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Sinema emekçileri karaborsacılar

Sinema bileti karaborsacılığının en popüler meslek olduğu 1950'lerdeyiz. Normal yoldan bilet bulmanın imkansız olduğu o yıllarda, polis bu gidişe bir dur demek istiyor. Ama bu o kadar da kolay olmuyor.

Hiç Bilmiyordum- Kiralık Kız Mandy Oynat
1. Sezon 6. Bölüm

Hiç Bilmiyordum- Kiralık Kız Mandy

1961 yılında İngiltere, tarihinin en büyük seks skandallarından biriyle çalkalanır. Bu skandalın oyuncularından birinin yolu kısa süre sonra Türkiye'ye düşer ve havalimanında dev bir kalabalık onu karşılar. Fakat işler kısa sürede çığrından çıkar.

Hiç Bilmiyordum - Rock'n Roll'un Türkiye'ye gelişi Oynat
1. Sezon 7. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Rock'n Roll'un Türkiye'ye gelişi

Rock'n Roll 1950'lerin ortalarında Türkiye'yi de kasıp kavuruyordu. Etrafında dönen tartışmaları tahmin edersiniz: Kadınla erkeğin bu kadar yakın dans etmesi doğru mu, yasaklanması gerekir mi, bu gençlik nereye gidiyor? İzledikten sonra 'hiç bilmiyordum' diyecek ama içten içe hiç şaşırmayacaksınız.

Hiç Bilmiyordum - Hippiler İstanbul'da Oynat
1. Sezon 8. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Hippiler İstanbul'da

1960'larda Hippiler'in İstanbul'u mesken tutmasıyla başlayan enteresan serüven. Karakollara düşenler, bitlendiği için Hippi olmaktan vazgeçenler, Türk kızı olduğu için sınavdan geçenler...

Hiç Bilmiyordum - Fizik Tedavi Uzmanı Olarak Ayılar Oynat
1. Sezon 9. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Fizik Tedavi Uzmanı Olarak Ayılar

90'lı yılların ortasına kadar sokaklarda oynattığımız ayılar, aynı zamanda fizik tedavisinde de kullanıldı. Ayılara sırtını çiğnetmek oldukça popülerdi. Ormanda insanlara korku salan ayıların Türkiye'deki hallerine bir göz atın.

Hiç Bilmiyordum - Lüks Nermin'in diplomatik fuhuş skandalı Oynat
1. Sezon 10. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Lüks Nermin'in diplomatik fuhuş skandalı

1950'li yıllarda Türkiye'nin en meşhur genelev işletmecisi 'Lüks Nermin'in sıra dışı hikayesi. Sadece zenginlere ve üst düzey devlet görevlilerine hizmet sunan bu enteresan kadın, diplomatik krizlere bile yol açmıştı.

Hiç Bilmiyordum - Skandallar Kraliçesi Ayşe Nana Oynat
1. Sezon 11. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Skandallar Kraliçesi Ayşe Nana

Oryantal dansın İstanbul'da pek tutmadığı 1950'lerde bir kadın çıkar ve her şeyi tamamen değiştirir. Neredeyse çıplak dans eden, üst üste skandallara imza atsa da kendi tavrından asla vazgeçmeyen özgür ruhlu Ayşe Nana.

Hiç Bilmiyordum - Bülent Ersoy'un kadınlık mücadelesi Oynat
1. Sezon 12. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Bülent Ersoy'un kadınlık mücadelesi

18 yaşında sahneye çıkmaya başlayan Bülent Ersoy, 70'lerin ortalarından itibaren cinsel kimliğini kabullenip sahneye yansıtmaya başlayınca başına gelmeyen kalmaz.

Hiç Bilmiyordum - Delirten oyun langırt Oynat
1. Sezon 13. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Delirten oyun langırt

Ünlü yönetmen Ertem Eğilmez'in Türkiye'ye langırtı getiren ilk kişi olduğunu biliyor muydunuz? Eğilmez bu işten kazandığı parayla sinema sektörüne atılmış, langırtın oyun mu kumar mı olduğu hatta akıl hastalığına yol açıp açmadığı bir süre daha tartışılmaya devam etmişti.

Hiç Bilmiyordum - Yasal eroin fabrikaları Oynat
1. Sezon 14. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Yasal eroin fabrikaları

İstanbul'da yasal yolla eroin üretildiğini biliyor muydunuz? Peki ya eroin fabrikasında çalışan işçilerin tozunu kokladıkları için bağımlı olduğunu? 'Hiç bilmiyordum' diyeceğiniz enteresan bilgiler için buyurun.

Hiç Bilmiyordum - Türklerin uzayla imtihanı Oynat
1. Sezon 15. Bölüm

Hiç Bilmiyordum - Türklerin uzayla imtihanı

Adeta 'biz burada yabancıları sevmeyiz.' dercesine taşlanan, silah sıkılan UFO'lar. Uzaylı sanılıp öldürülen zavallı pelikanlar. Tanımlayan cisimlerle tanımlanamayan imtihanımız tarihten bugüne devam ediyor.

Videoyu eklemek istediğiniz listeyi/listeleri seçin.

Kaydet
Yeni liste oluştur