Ege Evleri

Program

Kimi deniz kenarında, kimi ormanın içinde, kimi düşmeden yürünemeyecek kadar yalçın bir kayalığın üzerinde… Denize, güneşe, ağaca, kısacası hayata açılan, rüya gibi Ege Evleri. Türkiye’nin cennet köşelerinden en değerli mimarlık ödüllerini toplayan özel yapıların hikâyeleri, hangi zorlukları alt ederek yapıldığı ve nasıl bir fark yarattıkları bu belgesel serisinde. Ev sahipleri ve mimarlar anlatıyor, büyüleyici coğrafya onlara eşlik ediyor.

Bölümler
Ege Evleri yakında GAİN'de Oynat

Ege Evleri yakında GAİN'de

Deniz kenarında, ormanın içinde ya da dev bir kayalığın üzerinde… Denize, güneşe, ağaca, kısacası hayata açılan, rüya gibi Ege Evleri. Türkiye’nin cennet köşelerinden en değerli mimarlık ödüllerini toplayan özel yapıların hikâyeleri, hangi zorlukları alt ederek yapıldığı ve nasıl bir fark yarattıkları bu belgesel serisinde. Ev sahipleri ve mimarlar anlatıyor, büyüleyici coğrafya onlara eşlik ediyor. Ege Evleri yakında GAİN'de başlıyor.

Ege Evleri - 1. bölüm - Yalın Kaya Evi Oynat

Ege Evleri - 1. bölüm - Yalın Kaya Evi

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinin denize 2.5 km uzaktan bakan yamaç köyü Kayalar’dayız. Mimar Coşkun Karadeniz’in iç mimar kızı Elvan Karadeniz’le birlikte, düşmeden yürünemeyecek kadar yalçın bir kayalığın üzerine inşa ettiği şahane aile evini görünce inanamayacaksınız. Baba-kızın 10 ayda bitirdiği evin her detayında mimarinin, mühendisliğin ve tasarımın gücünü fark edeceksiniz.

Ege Evleri - 2. bölüm - Datça House Oynat

Ege Evleri - 2. bölüm - Datça House

Salonla yatak odası arasında isterseniz yüzerek gidip gelebileceğiniz, ağaçların arasına uyumla gizlenmiş, kapı kullanılmayan sıra dışı bir ev… Datça’nın merkezindeki İskele Mahallesi’nde kurulu evin sahipleri Nurçin ve Okan Çağlar, emeklilik günlerini burada huzur ve mutluluk içinde geçiriyor. Çift, mimar Mehmet Kütükçüoğlu’yla nasıl tanıştıklarından birlikte hangi detayı nasıl planladıklarına her şeyi anlatırken hepimizi eşsiz bir mimari turuna çıkarıyor.

Ege Evleri - 3.bölüm - Exploded House Oynat

Ege Evleri - 3.bölüm - Exploded House

Bu evi Google Earth’te bile görmek imkânsız! Mimar Gökhan Avcıoğlu’nun sıra dışı kelimesinin hakkını veren, Türkbükü'ndeki tasarım harikası yapısıyla karşı karşıyayız. Doğayla iç içe, tepeden baktığı manzarayla uyumlu ve havuzlu çatısıyla çok farklı... Etkileyici detayları, evin sahipleri Duygu Pişirici-Deniz Kolçak çiftiyle beraber gezerek dinliyoruz.

Videoyu eklemek istediğiniz listeyi/listeleri seçin.

Kaydet
Yeni liste oluştur