Ankara Apartmanları
 Belgesel 1 Sezon

Türkiye Cumhuriyeti sadece yeni bir yönetim biçimi değil yeni bir hayat demekti. Kalbi ise adeta yeniden kurulan bir başkent; Ankara.
Ankara’da apartmanlar Cumhuriyet’in, değişen politikanın, modernleşmenin en önemli tanıklarıdır. Bauhaus, Art Deco etkisi, alt katında sinema salonları, çatısında yüzme havuzları olan apartmanlar…
Hikayeleri, sakinleri ve mimarlarıyla Türkiye mimarisinin gizli hazinesi Ankara Apartmanları’nı keşfe çıkıyoruz.

Cinnah 19, Köşk Apartmanı, İkramiye Apartmanı, Gemi Ev, İkinci Vakıf Apartmanı, Yeşiltepe Blokları, Sönmez Apartmanı, Teras Evler.

Ankara Apartmanları - Fragman Oynat
1. Sezon Fragman

Ankara Apartmanları - Fragman

Ankara başkent olduktan sonra sil baştan yeniden kurulur. Bu yüzden Ankara’da apartmanlar Cumhuriyet’in, değişen politikanın, modernleşmenin en önemli tanıklarındandır.
Tarihi apartmanların hikayeleri, sakinleri ve mimarlarıyla yepyeni belgesel serisini kaçırmayın.

Ankara Apartmanları - Cinnah 19 Oynat
1. Sezon 1. Bölüm

Ankara Apartmanları - Cinnah 19

Mimar Nejat Ersin’in modernist mimariden etkilenerek tasarladığı bina 1959 yılında inşa edildi. Enteresan açık koridor yapısıyla mahallelinin “petekli apartmanı”, Adnan Menderes ve Celal Bayar için şehrin gözbebeği konumundaydı. Terasında bulunan havuzu, daire içi tasarımı ve dış cephesinin zarafeti size Ankara’da yaşama hayalleri kurduracak….

Ankara Apartmanları - Köşk Apartmanı Oynat
1. Sezon 2. Bölüm

Ankara Apartmanları - Köşk Apartmanı

60'lı yılların sayılı kadın mimarlarından Mutahhar Baykam tarafından yapılan apartman, Türk edebiyatının ünlü isimlerinden mafya babalarına kadar birçok Ankaralı’ya yuva oldu. İlginç kapı kolu tasarımları ile spiral merdiven yapısı ise cesur bir karakter ve dinamizm oluşturuyor. “Köşk Apartmanı sakinlerini neden kıskanalım?” sorusunun cevabı bölümde!

Ankara Apartmanları - İkramiye Apartmanı Oynat
1. Sezon 3. Bölüm

Ankara Apartmanları - İkramiye Apartmanı

Şefik Bursalı, bankaların müşteri kazanmak için kurayla daire dağıttığı zamanlara ait bir “ikramiye apartmanı”. Broşürler, radyo anonsları, hatıra paraları gibi satış stratejileri; dönemin reklamcılığının parlamasına da neden olmuş. Büyük balkonları, çatı penceresinin sağladığı aydınlık içyapısı ve ağaçlarla dolu geniş bahçesiyle günümüz evlerine taş çıkartır nitelikte…

Ankara Apartmanları - Gemi Ev Oynat
1. Sezon 4. Bölüm

Ankara Apartmanları - Gemi Ev

Dışarıdan görünüşü bir gemiye benzediği için herkesin Gemi Ev diye bildiği Özkanlar Apartmanı, Ankara'nın en özel binalarından. İçinde yaşanmaya 1970'te başlanan binada Türkiye mimarlık tarihinin özgün isimlerinden Danyal Tevfik Çiper’in imzası var. Vaktiyle Özkan ailesinin aile bireylerinin ihtiyaçlarını düşünerek tasarlattığı ikonik evi bugünkü sakinleri, mimarlar ve yapıldığı dönemini tanıklarından dinliyoruz.

Ankara Apartmanları - İkinci Vakıf Apartmanı Oynat
1. Sezon 5. Bölüm

Ankara Apartmanları - İkinci Vakıf Apartmanı

Mimar Kemalettin'in eşsiz eserlerinden II. Vakıf Apartmanı'ndayız. Bir zamanlar MİT'in kullandığı bu ikonik bina 75 yıldır Ankara Devlet Tiyatrosu'na ev sahipliği yapıyor.

Ankara Apartmanları - Yeşiltepe Blokları Oynat
1. Sezon 6. Bölüm

Ankara Apartmanları - Yeşiltepe Blokları

“Ah nerede o eski sıcak komşuluklar” demeye gerek yok. Çünkü burası hala kendi içinde bir mahalle kadar büyük ve kalabalık! Daire önlerine masa, sandalye atılır, ayrımlar kalkar, çaylar demlenir ve muhabbet koyulaşır…

Ankara Apartmanları - Sönmez Apartmanı Oynat
1. Sezon 7. Bölüm

Ankara Apartmanları - Sönmez Apartmanı

Her daireye özel şömine tasarımı ve renkli spiral merdiveniyle alışılmışın dışında bir yapı. Sadece başarılı mimarisiyle değil sanatsal yönüyle de gözlere şenlik!

Ankara Apartmanları - Teras Evler Oynat
1. Sezon 8. Bölüm

Ankara Apartmanları - Teras Evler

Hem müstakil hem apartman. Hem şehrin göbeğinde hem yeşillikler içinde. Daire girişleri “merdiven sokak”la yapılan 43 yıllık Teras Evler, belki de şehrin en marjinal yapıları arasında...

Videoyu eklemek istediğiniz listeyi/listeleri seçin.

Kaydet
Yeni liste oluştur